• 02
  • 04
  • 03
  • 01

O projekcie

European cultural heritage – a melting pot of cultures through the art of photography

Projekt jest realizowany w ramach programu GRUNDTVIG (projekt europejski). W ramach projektu fotograficy z 4 krajów: Grecji (lider projektu), Polski, Niemiec i Turcji pracują nad wystawami dotyczącymi dziedzictwa kulturowego w naszych krajach. Tworzą małe projekty artystyczne w tym temacie, spotykają się w swoich narodowych grupach by przedyskutować pomysły, wybrać się na wspólne plenery lub przygotować wystawy.

W każdym z 4 krajów organizowana jest wystawa prac:

  • Niemcy – kwiecień 2014 (Rastatt k. Baden)
  • Polska – wrzesień 2014 (Jastrzębie – Zdrój)
  • Turcja – kwiecień 2015 (Kapadocja)
  • Grecja – maj/czerwiec 2015 (Katerini k. Salonik)

Wtedy też na naszej stronie, będącej wirtualnym odpowiednikiem wystaw pojawią sie kolejne prace uczestników.

Na zakończenie projektu będziemy także tworzyć album zdjęć.

W projekcie biorą udział pasjonaci fotografii (amatorzy lub zawodowcy). Wybrani fotograficy -liderzy grupy, będą też mieli możliwość wzięcia udziału w 4-dniowych zajęciach warsztatowych w Niemczech, Polsce, Turcji lub Grecji.

 

Więcej o projekcie na oficjalnej stronie projektu:http://www.art-web-design.eu/light-echoes/index.php

Tam poczytasz o projekcie, zobaczysz też galerię z wszystkich spotkań. Zapraszamy

 

Tematy prac fotograficznych

Niech nie odstrasza państwa dość pompatyczny tytuł projektu – na spotkaniu organizacyjnym nie ograniczyliśmy definicji dziedzictwa kulturowego. Możemy posługiwać się definicją UNESCO wskazującą podział dziedzictwa kulturowego na materialne (książki, zabytki, dzieła sztuki) oraz niematerialne (tradycje). Ale także do naszego projektu wprowadziliśmy możliwość wskazania prac związanych z zachowaniami, obyczajami, zmianami, które są dla nas istotne biorąc pod uwagę nasze różnice z innymi narodami lub też wskazując na nasze kulturowe cechy wspólne. Stąd możemy pokazywać prace dotyczące polskich zabytków czy krajobrazów, jak i projekty dotyczące zwykłego życia Polaków, ich cech, ideałów, autorytetów, czy norm społecznych.

Chcemy pokazać naszym zagranicznym partnerom i osobom oglądającym nasze wystawy, jak wygląda Polska od środka, by łamać stereotypy, a w niektórych przypadkach – by je utrzymywać.